pokládka a realizácia vsakovacích a retenčných systémov na dažďovú vodu

O vode sa čím ďalej vážnejšie hovorí ako najstrategickejšej surovine 21. storočia. Preto je rozumné, ekonomické a ekologické urobiť si jasno, čo s dažďovou vodou, ktorá padá na Vašu strechu a pozemok.

Keď nemáte vlastnú studňu a vodu potrebujete, je rozumné sa zamyslieť nad retenčným systémom, ktorý vodu zachytí a uchová pre ďalšie použitie aspoň na zalievanie záhrady. Keď studňu máte a vodu nepotrebujete zadržiavať, určite nie je ekonomické a ani ekologické ju odvádzať do kanalizácie a platiť za to nemalé peniaze, ale bude lepšie ju nechať vsakovať na pozemku.

Retenčné a vsakovacie systémy sú v súčasnosti dokonale prepracované a veľa výrobcov ponúka vsakovacie bloky alebo tunely, ktoré sa umiesňujú pod úroveň terénu a za investície, ktoré sa rýchlo vrátia Vám umožnia “manažovat” hospodárenie s dažďovou vodou. Systémy sú tak prepracované, že nepotrebujú ani veľký pozemok /moduly sa dajú stohovať na seba v niekoľkých vrstvách/, nezaberú Vám priestor na pozemku a sú dokonca pojazdné automobilmi pri dodržaní určitých konštrukčných požiadaviek. Za pomoci jednoduchých prepočtov a geologickej správy o podloží je možné velkosť systému nadimenzovať na zachytávanie desať, päťdesiat, aj storočnej vody z Vašej strechy, bez rizika, že bude systém malý, alebo zbytočne veľký a drahý.

Čas, kedy máte odliatu základovú dosku a betón úspešne tuhne a zreje je ideálne využiť práve na tieto práce – stavba sa Vám nezastaví a vo chvíli, keď začnú rásť múry domu nebude už okolo základov žiadna jama, ktorá by zhoršovala prístup, manipuláciu s materiálom a hrozila úrazom ľuďom pracujúcim na Vašej stavbe. Oceníte to aj vo chvíli, keď budete okolie domu finálne upravovať a všetka pôda už bude spadnutá a Vaše chodníky a trávniky zostanú rovné.